Category: SHQIPËRIA

1 2 3 85 10 / 848 POSTS
“Ricikluesit”, ekspozitë fotografie me çaste nga sakrifica e mbijetesës (Foto Galeri)

“Ricikluesit”, ekspozitë fotografie me çaste nga sakrifica e mbijetesës (Foto Galeri)

Ekspozita me fotografi, ”Fragmente nga jeta e përditshme e mbledhësve të mbetjeve të riciklueshme. Sfidat dhe sakrificat në mungesë të një pune formal [...]
“Thuaja emrin”/ Elbasan, Marshim për vrasjen makabër të Liljana Buzos  dhe të të gjitha grave të rëna nga dora e bashkëshortëve të tyre

“Thuaja emrin”/ Elbasan, Marshim për vrasjen makabër të Liljana Buzos dhe të të gjitha grave të rëna nga dora e bashkëshortëve të tyre

“Thuaja emrin”, “Mos e vrit nënën time”, “Dhuna në familje është krim”,  ishin disa nga thirrjet e aktivisteve, grave, vajzave dhe qytetarëve që i’u b [...]
Vrau shokun e tij me armë, vetëdorëzohet autori Marjus Dema

Vrau shokun e tij me armë, vetëdorëzohet autori Marjus Dema

Marjus Dema, i cili dyshohet si autor i vrasjes së shtetasit Mehmet Qema, mbrëmjen e djeshme në lagjen 5 Maji në Tiranë, është vetëdorëzuar në polici. [...]
Raporti rajonal: Shqipëria zotëron shumicën e faktorëve që mundësojnë kapjen e shtetit, grupet përdorin entet publike “për të luftuar” njëri-tjetrin

Raporti rajonal: Shqipëria zotëron shumicën e faktorëve që mundësojnë kapjen e shtetit, grupet përdorin entet publike “për të luftuar” njëri-tjetrin

Në Shqipëri, mundësitë për kapjen e shtetit nga grupet e interesit janë më të mëdha se kudo në rajon, raportohet në një studim të fundit që publikoi L [...]
Vajzat minorene shqiptare të pashoqëruara renditen në vend të dyte si azilkërkuese në Itali gjatë muajit Mars

Vajzat minorene shqiptare të pashoqëruara renditen në vend të dyte si azilkërkuese në Itali gjatë muajit Mars

36 minorene Shqiptare të pashoqëruara janë regjistruar si azilkërkuese duke zënë vendin e dytë pas atyre nga Costa D'avorio, duke lënë prapa ato nga N [...]
Detaje nga ngjarja e rëndë – Ndërron jetë gruaja që u qëllua me armë nga bashkëshorti në Elbasan

Detaje nga ngjarja e rëndë – Ndërron jetë gruaja që u qëllua me armë nga bashkëshorti në Elbasan

Elbasan - Në afërsi të gjykatës në qytetin e Elbasanit u shënuan të shtëna me armë zjarri ku ish-polici 58-vjeçar Koço Buzo ekzekutoi për vdekje bashk [...]
Gjykata Kushtetuese shfuqizon ligjin që ndalon protestat dhe tubimet pa marë lejen e policisë: “Jo më leje por vetëm njoftim”

Gjykata Kushtetuese shfuqizon ligjin që ndalon protestat dhe tubimet pa marë lejen e policisë: “Jo më leje por vetëm njoftim”

Gjykata Kushtetuese vendosi të martën me 4 Maj të shfuqizojë detyrimin për të marrë leje më parë nga Policia e Shtetit  për të organizuar një protestë [...]
Vaksinimi ka ulur ndjeshem numrin e viktimave – Silva Bino

Vaksinimi ka ulur ndjeshem numrin e viktimave – Silva Bino

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino ka folur rreth procesit të vaksinimit ku siç duket kjo ka ulur ndjeshëm numrin e t [...]
5 Maji, Dita e Dëshmorëve. Çfarë rëndësie ka?

5 Maji, Dita e Dëshmorëve. Çfarë rëndësie ka?

Sot është dita kur përkujtohen të rënët për Shqipërinë. Një datë shumë e rëndësishme ku kujtohen dhe nderohen trimat që luftuan për Shqipërinë e lirë. [...]
Shqipëria dhe lufta për lirinë e Shtypit, një nga vlerat themelore demokratike të BE-së.

Shqipëria dhe lufta për lirinë e Shtypit, një nga vlerat themelore demokratike të BE-së.

3 Maji  është Dita Botërore e Lirisë së Shtypit, shpallur nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara në vitin 1993. Liria e shtypit është një [...]
1 2 3 85 10 / 848 POSTS