Category: BOTA

1 2 3 17 10 / 162 POSTS
Raporti rajonal: Shqipëria zotëron shumicën e faktorëve që mundësojnë kapjen e shtetit, grupet përdorin entet publike “për të luftuar” njëri-tjetrin

Raporti rajonal: Shqipëria zotëron shumicën e faktorëve që mundësojnë kapjen e shtetit, grupet përdorin entet publike “për të luftuar” njëri-tjetrin

Në Shqipëri, mundësitë për kapjen e shtetit nga grupet e interesit janë më të mëdha se kudo në rajon, raportohet në një studim të fundit që publikoi L [...]
Melinda Gates paguan 130 mijë dollarë nata për të shmangur vëmendjen mediatike pas divorcit

Melinda Gates paguan 130 mijë dollarë nata për të shmangur vëmendjen mediatike pas divorcit

Melinda Gates thuhet se mori me qira ishullin privat Calivny në Grenada, Karaibe, ku paguan 132 mijë dollarë për një natë.  Lajmi për divorcin me ish [...]
Vajzat minorene shqiptare të pashoqëruara renditen në vend të dyte si azilkërkuese në Itali gjatë muajit Mars

Vajzat minorene shqiptare të pashoqëruara renditen në vend të dyte si azilkërkuese në Itali gjatë muajit Mars

36 minorene Shqiptare të pashoqëruara janë regjistruar si azilkërkuese duke zënë vendin e dytë pas atyre nga Costa D'avorio, duke lënë prapa ato nga N [...]
Në zonën e kuqe edhe Shqipëria. Rënia e raketës kineze në Tokë.

Në zonën e kuqe edhe Shqipëria. Rënia e raketës kineze në Tokë.

Raketa hapësinore kineze 'Long March 5B' mbetet shqetësim për disa shtete, sidomos shteti fqinj Italia, ndonëse drejtimi i raketës mund të ndryshojë p [...]
Shqipëria dhe lufta për lirinë e Shtypit, një nga vlerat themelore demokratike të BE-së.

Shqipëria dhe lufta për lirinë e Shtypit, një nga vlerat themelore demokratike të BE-së.

3 Maji  është Dita Botërore e Lirisë së Shtypit, shpallur nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara në vitin 1993. Liria e shtypit është një [...]
Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve:  Njihni historinë, domethënien dhe rëndësinë e 1 Majit

Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve: Njihni historinë, domethënien dhe rëndësinë e 1 Majit

Dita Ndërkombëtare e Punës shënohet çdo vit më 1 Maj për të shënuar arritjet e punëtorëve dhe për të përhapur ndërgjegjësimin rreth shfrytëzimit. E nj [...]
Fshikullohet 40 herë  pasi foli me një burrë  në telefon

Fshikullohet 40 herë pasi foli me një burrë në telefon

Një grua është goditur brutalisht 40 herë nga Talibanët, pasi u kap duke folur me një të burrë në telefon. Dënimi për këtë grua u zhvillua në një shes [...]

Borrell dhe Varhelyi thirrje për hetim të plotë të parregullsive të denoncuara përfshirë blerjen e votës

Përfaqësuesi i Lartë Josep Borrell dhe Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Olivér Várhelyi në një deklaratë të përbashkët për zgjedhjet parlament [...]
Si përputhet jeta e një pushtetari dhe një të pastrehu/ Rregullat: “Mos i hiq këpucët, Mos shko në tualet gjatë natës…”

Si përputhet jeta e një pushtetari dhe një të pastrehu/ Rregullat: “Mos i hiq këpucët, Mos shko në tualet gjatë natës…”

Kryetari i Bashkise - Ben McAdams maskuar si një njeri i pastrehë në lagjen e dhunshme të Salt Lake City, USA për 3 ditë dhe 2 netë dhe këtu është a [...]
Kampionati Europian i Xhudos – Shqiptarja që rrëmbeu medaljen e artë në Portugali

Kampionati Europian i Xhudos – Shqiptarja që rrëmbeu medaljen e artë në Portugali

Xhudistja nga Kosova është shpallur Kampione e Europës për herë të parë. Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në Kampionatin Evropian të xhud [...]
1 2 3 17 10 / 162 POSTS