Category: INFO+

1 2 3 44 10 / 436 POSTS
Organizata e Reporterëve pa Kufij: në 2021 një “rekord” gazetarësh të arrestuar në botë, janë 488

Organizata e Reporterëve pa Kufij: në 2021 një “rekord” gazetarësh të arrestuar në botë, janë 488

Burma, Bjellorusia dhe Kina janë vendet me më shumë gazetarë të burgosur. Organizata e reporterëve pa kufij,RSF, shpjegon se rritja e gazetarëve të nd [...]
Lee Elder,profesionisti i golfit që u përball me racizmin në fushën e lojës

Lee Elder,profesionisti i golfit që u përball me racizmin në fushën e lojës

Golfi dhe sporti janë më të varfër pas vdekjes së 87-vjeçarit të Lee Elder. Një i huaj për shumë njerëz, por për fat të mirë jo për të gjithë. Në viti [...]
Dëbora në Kukës/ Vështirësi të shumta për banorët

Dëbora në Kukës/ Vështirësi të shumta për banorët

Situatë problematike në Kukës për shkak të reshjeve të dëborës. Vështirësi ka pasur kryesisht në orët e para të mëngjesit ku reshjet e dëborës kanë qe [...]
Ruby Bridges/ Si u prit në shkollë vajza e parë me ngjyrë

Ruby Bridges/ Si u prit në shkollë vajza e parë me ngjyrë

New Orleans, 1960. Për vajzen 6 vjeçare afroamerikane Ruby Bridges, është dita e parë e shkollës, por nuk është e shoqëruar në shkollë as nga nëna e [...]
Yzberisht/Aksidentohet furgoni i nxënësve

Yzberisht/Aksidentohet furgoni i nxënësve

TIRANË Një aksident ka ndodhur sot në Tiranë, ku është përfshirë një furgon i transportit të nxënësve. Sipas BallkanWeb aksidenti ndodhi rreth orës [...]
Elbasan/Flet nëna e dy vëllezërve Kovaçi

Elbasan/Flet nëna e dy vëllezërve Kovaçi

Pas ngjarjes së fundit në qytetin e Elbasanit ku mbeti i vrarë Florenc Kovaçi dhe i plagosur vëllai i tij Mikel Kovaçi, ka folur sot për mediat nëna e [...]
Korçë/Mjeku i njohur Kujtim Shabani pritet të nderohet me titullin “Qytetar Nderi” pas vdekjes.

Korçë/Mjeku i njohur Kujtim Shabani pritet të nderohet me titullin “Qytetar Nderi” pas vdekjes.

Mjeku i njohur korçar i cili humbi jetën në moshën 49 vjeçare, nuk është lënë në harresë për vitet qe i ka kushtuar punës së tij ne spitalin e qytetit [...]
Tre shkolla të Nju Jorkut ndalojnë nxënësit të përdorin kostumet e Squid Game për Halloween

Tre shkolla të Nju Jorkut ndalojnë nxënësit të përdorin kostumet e Squid Game për Halloween

Kostumet nga seriali me i popullarizuar i Netflix Squid Game ka të ngjarë të jenë ndër më të njohurit për Halloween, por jo në shkollat ​​fillore në r [...]
Kroaci/Qytetarët mund të lëvizin pa viza për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Kroaci/Qytetarët mund të lëvizin pa viza për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Qytetarët kroatë mund të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara pa viza, njoftoi Ambasada amerikane në Zagreb më 23 tetor. “Erdhi edhe kjo ditë. Urime Kroac [...]
Transporti publik ne Tiranë/Qytetarët presin mbi 2 orë ne stacion

Transporti publik ne Tiranë/Qytetarët presin mbi 2 orë ne stacion

Situatë priblematike me transportin publik në Tiranë për shkak të përgjysmimit të flotës së urbanëve.Kjo vjen si pasojë e rritjes së çmimit të naftës [...]
1 2 3 44 10 / 436 POSTS