Category: ARSIM

1 2 3 14 10 / 137 POSTS
Vajza nga Elbasani, fiton titullin “Shkencëtarja e Vitit në Austri”

Vajza nga Elbasani, fiton titullin “Shkencëtarja e Vitit në Austri”

Shqiponja Ahmetaj, vajza nga Elbasani, ka fituar çmimin ‘Hedy Lamarr Prize’ në Austri duke u cilësuar si shkencëtarja e vitit. Ajo është bijë e dy in [...]
Mashtronin italianët me FOREX/6 të arrestuar në Tiranë

Mashtronin italianët me FOREX/6 të arrestuar në Tiranë

Përmes një njoftimi policia bën me dije se gjatë kontrolleve janë gjetur 6 njësi kompjuterike, USB, aparate celulare dhe lista me të dhëna të ndryshme [...]
Sot miratohet buxheti 2023/Pedagogët protestë para Kuvendit

Sot miratohet buxheti 2023/Pedagogët protestë para Kuvendit

Sot në Kuvend votohet Buxheti i vitit 2023 dhe pedagogët dhe punonjësit e universiteteve janë mbledhur përpara godinës së parlamentit në vazhdën e pro [...]
Djali që u bë viral në rrjet!/av. Sejrani: ‘Djali duhet të ishte në shkollë me bashkëmoshatarët e tij, qendrat rezidenciale kanë pasur raste abuzimi!’

Djali që u bë viral në rrjet!/av. Sejrani: ‘Djali duhet të ishte në shkollë me bashkëmoshatarët e tij, qendrat rezidenciale kanë pasur raste abuzimi!’

Në emisionin e mëngjesit të Euronews, av. Gentian Sejrani dha detajet e historisë së Besjan Rokos, djalit të mitur që në videon e parë të publikuar në [...]
“Edhe dy ditë kohë qeverisë”, pedagogët protestë para Korpusit, kreu i Sindikatës: Hyjmë në grevë urie nëse nuk marrim zgjidhje

“Edhe dy ditë kohë qeverisë”, pedagogët protestë para Korpusit, kreu i Sindikatës: Hyjmë në grevë urie nëse nuk marrim zgjidhje

Pedagogët kanë paralajmëruar grevë teksa protestojnë sërish sot për të kërkuar të drejtat e tyre. Kreu i sindikatës së pedagogëve, Sandër Kovaçi tha [...]
Polici aksidenton për vdekje një fëmijë në Gjirokastër

Polici aksidenton për vdekje një fëmijë në Gjirokastër

Një aksident i rëndë është regjistruar mbrëmjen e sotme me pasojë vdekjen e një të mituri  në Gjirokastër. Ngjarja u regjistrua rreth orës 18:50, në [...]
Librat falas/ Prindër e nxënës shprehen të shqetësuar

Librat falas/ Prindër e nxënës shprehen të shqetësuar

Viti i ri mësimor 2022-2023  tashmë ka nisur. Nxënësit e shkollave 9-vjeçare janë pajisur me libra falas dhe  sipas udhezimit të Ministrisë së Arsimit [...]
Protesta e paralajmëruar e 5 tetorit e pedagogëve vijon, ‘Nuk tërhiqemi nga Peticioni’

Protesta e paralajmëruar e 5 tetorit e pedagogëve vijon, ‘Nuk tërhiqemi nga Peticioni’

Protesta e sotme e zhvilluar në orën 11, organizuar nga Sindikata e Punonjësve të Universiteteve të Shqipërisë u përkrah nga një numër i madh pedagogë [...]
Vazhdon prostesta e pedagogëve, “nuk nisim vitin e ri akademik pa plotësimin e kushteve”

Vazhdon prostesta e pedagogëve, “nuk nisim vitin e ri akademik pa plotësimin e kushteve”

Pedagogët janë të vendosur për të vijuar me protestat deri në plotësimin e kërkesave të tyre për rritje të pagave. Ata kanë njoftuar se protesta e rad [...]
Aksesi në e-elbania dhe pamundësia financiare detyron romët të braktisin arsimin

Aksesi në e-elbania dhe pamundësia financiare detyron romët të braktisin arsimin

Fshati Rom i Njësisë Administrative Qendër Fier, përveç problemeve sociale dhe përjashtimit në një masë të gjërë nga skema e ndihmës ekonomike, vuan d [...]
1 2 3 14 10 / 137 POSTS