Britanikët boshatisin marketet pas njoftimit për ashpërsimin e masave antiCovid

Britanikët boshatisin marketet pas njoftimit për ashpërsimin e masave antiCovid

Shefi i OKB i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar: Të ulet gjuha e urrejtjes.
Nuk ka fonde, Bashkia e Peqinit nuk paguan dot rrogat e punonjësve
Shiste drogëra të forta në lokalet e Dhërmiut, arrestohet 52-vjeçari

Rritja e numrit të rasteve të reja të të infektuarve me koronavirus i ka dëshpëruar britanikët. Pas njoftimit të kryeministrit Boris Johnson për masat e reja për të luftuar virusin, ata po krijojnë radhë të gjata në supermarket për produktet bazë.  

Johnson lëshoi ​​një lutje për ata që janë në gjendje të punojnë nga shtëpia ta bëjnë këtë derisa virusi të jetë nën kontroll, vetëm disa javë pasi qeveria filloi një fushatë të profilit të lartë duke inkurajuar njerëzit të ktheheshin në zyrat dhe vendet e tyre të punës.

Gjithashtu ai njoftoi se maskat e fytyrës do të bëhen të detyrueshme për stafin në sektorët e shitjes me pakicë dhe për pasagjerët në taksi. Maskat kërkohen tashmë në transportin publik, dhe për klientët në dyqane. Për më tepër, mandati i maskave do të bëhet ligj, jo vetëm udhëzim.

Qytetarët dhe bizneset që shkelin rregullat do të përballen me gjoba; qeveria do të sigurojë fonde shtesë policore për t’i ndihmuar ata të zbatojnë kufizimet. Policia madje do të ketë mundësinë të kërkojë mbështetje ushtarake, nëse ato mbingarkohen.

Johnson tha se masat mund të qëndronin në vend për gjashtë muaj nëse situata nuk përmirësohej, që do të thotë që mbledhjet e mëdha gjatë Krishtlindjeve mund të jenë të pamundura për shumë familje.

Gjithashtu do të bëhet e mundur mbyllja e të gjitha bareve, restoranteve dhe vendet ku grumbullohen shumë njerëz pas orës 22:00 nga e enjtja. Po ashtu, nuk do të lejohen ceremoni festive me më shumë se 15 persona, ndërsa jo më shumë se 30 persona në ceremoni mortore.

COMMENTS

WORDPRESS: 0