Author: redaksia

1 2 3 4 89 20 / 889 POSTS
Marrin flakë lëndët toksike në “ish-Trikotazhin” e Korçës, vihen në rrezik 10 familje

Marrin flakë lëndët toksike në “ish-Trikotazhin” e Korçës, vihen në rrezik 10 familje

Ish-Trikotazhi në qytetin e Korçës është përfshirë nga flakët për shkak të lëndëve kimike. Mësohet se ngjarja e rëndë ka ndodhur mesditën e sotme, në [...]
Përsëri probleme me mësimin online për komunitetin rom

Përsëri probleme me mësimin online për komunitetin rom

Mbyllja e shkollave gjatë kësaj jave, ka vënë në vështirësi të gjithë nxënësit dhe sidomos në zonat rurale të Kukësit, të cilët nuk kanë akses në inte [...]
Mësimi online, një dështim për komunitetin rom

Mësimi online, një dështim për komunitetin rom

Në një kohë të tillë pandemie, rutina e secilit prej nesh ka marrë një tjetër rrjedhë. I tillë është edhe procesi mësimor, ku mesa duket do të duhet n [...]
Raporti, Banka Botërore: 63% e nxënësve në Shqipëri në varfëri mësimore

Raporti, Banka Botërore: 63% e nxënësve në Shqipëri në varfëri mësimore

Në 100 vitet e fundit, arsimi ka qenë një ndër sektorët që është përballur me një krizë të paprecedentë, e cila pritet të shtrijë efektet negative p [...]
Nënat shqiptare vendosin rekordin në Europë, kujdesen më shumë se kudo tjetër për fëmijet e tyre/ Numri i grave të papuna rritet

Nënat shqiptare vendosin rekordin në Europë, kujdesen më shumë se kudo tjetër për fëmijet e tyre/ Numri i grave të papuna rritet

Thuhet se pasi bëhesh bëhesh nënë jeta e një gruaje ndryshon totalisht. Sipas një studimi gratë shqiptare janë renditur në vendin e parë për kujdesin [...]
‘Kam një muaj e gjysmë që fle në hollin e spitalit’, denoncimi i qytetarit të përzënë nga qendra sociale: Drejtoresha dhe përgjegjësi duan para, njerëzit i lënë përjashta…

‘Kam një muaj e gjysmë që fle në hollin e spitalit’, denoncimi i qytetarit të përzënë nga qendra sociale: Drejtoresha dhe përgjegjësi duan para, njerëzit i lënë përjashta…

Një qytetar, i cili deri pak javë më parë ka qenë pjesë e qendrës sociale “Streha” denoncon kushtet e rënda dhe abuzimin e drejtuesve të këtij institu [...]
Amarildo, si e humbi jetën ndërsa po mblidhte hekurishte

Amarildo, si e humbi jetën ndërsa po mblidhte hekurishte

Mbledhja dhe shitja e mbetjeve të riciklueshme është, shpesh, mënyra e vetme e mbajtjes së frymës gjallë për në pjesë të mirë të komunitetit rom. Pava [...]
25 vjeçari humb jetën pas kontaktit më korrentin/ Familjarët: “Ambulanca ka vonuar dhe ai vdiq”

25 vjeçari humb jetën pas kontaktit më korrentin/ Familjarët: “Ambulanca ka vonuar dhe ai vdiq”

Një i ri humbi jetën mesditën e sotme në Tiranë si pasojë e kontaktit me rrymën elektrike. Viktima është  25 vjeçari Amarildo Basi nga komuniteti rom [...]
Vdekja e pacientit në karrige, reagon QSUT pas deklaratave tronditëse të vajzave të viktimës

Vdekja e pacientit në karrige, reagon QSUT pas deklaratave tronditëse të vajzave të viktimës

  Pak kohë pasi dy vajzat e Rifat Lolos denoncuan para ambienteve të spitalit Infektiv mungesën e shërbimit nga punonjës shëndetësor, duke shkak [...]
Iu vdes babai në Infektiv, flasin dy vajzat: E lanë në karrige, mos i sillni prindërit këtu, kemi prova nga brenda, jepni para”

Iu vdes babai në Infektiv, flasin dy vajzat: E lanë në karrige, mos i sillni prindërit këtu, kemi prova nga brenda, jepni para”

Dy vajzat e një pacienti që ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv, kanë bërë një deklaratë tronditëse për gazetaren e Fax Neës Fjona Çela, ku shprehen [...]
1 2 3 4 89 20 / 889 POSTS