Arrestohet pedofili – Ja si e kreu krimin 10 vite më parë

Sot u hodhën themelet për ndërtimin një shkolle të re në fshatin Mengel të qytetit të Elbasanit.
Censusi, besimi dhe kombi
Garat me mjete sportive në Durrës, përplaset dhe humb jetën 40-vjeçari

Rastet e krimve nuk kanë të sosur. Po të kthehemi pas në kohë , gati 10 vite më parë do të kujtojmë krimin e tmerrshëm të vogëlushes Zeneida Selimaj.

Më poshtë është historia e trishtë e saj:

12xroni dolofonia peiraias 750x430 1

            Foto: 12 vjeçarja, Zeneida Selimaj

Data shënonte 23 Shtator të vitit 2011 kur prindërit e Zeneida Selimajt nga Shqipëria, u nisën për të shkuar në punë si zakonisht, mdërsa gjyshi shoqëroi djalin më të ri të familjes në shkollë dhe 12-vjeçarja mbeti vetëm në shtëpi.
Këtu fillon ngjarja e tmerrshme, ku autori i krimit ka hyrë në banesë dhe ka provuar të përdhunojë vajzën e vogël fatkeqe. Ajo arriti të shpëtonte nga thonjtë e tij dhe e zhveshur nga beli lart, filloi të zbresë shkallët për të dalë në rrugë për të kërkuar ndihmë.

Por, kjo gjë nuk mjaftoi fatkeqësisht, sepse autori i vuri flakën dhe fëmija u dogj e gjallë. Disa ditë më vonë, ajo ndërroi jetë si pasojë e plagëve të marra. Në ditët e para të incidentit, autoritetet folën për vetëvrasje. Pastaj ata “panë” vrasjen e fëmijës dhe fajësuan gjyshin e saj. Në proces, ai u la i lirë.
Një fqinj dhe dëshmitar i tmerrit ishte njeriu, ku autoritetet botuan kohët e fundit një foto duke e akuzuar atë për përdhunimin e një vajze të vogël.

Ekzaminuesi mjekësor Socratis Tsantiris deklaroi se zjarri u shkaktua nga autori për të “fshehur” provat që do të tradhtonin krimin seksual. Sidoqoftë, disa gjurmë u gjetën në organet gjenitale të fëmijës.
Kontrolluesi mjekësor nënvizoi gjetjet e rëndësishme. Djegiet ishin kryesisht në pjesën e përparme të trupit.

“Ne pamë fëmijën të djegur …”

Të afërmit, fqinjët dhe miqtë e familjes së vajzës fatkeqe, e cila u vra në këtë mënyrë brutale, folën para kamerës së “Tunelit”.

“Sapo pashë foton e fqinjit tonë në TV, të gjitha fotografitë u kthyen para meje për atë që kishim vuajtur mbesa ime dhe unë. Fëmija nga beli lart u gjet pa rroba. Prindërit e njohën atë nga thonjtë dhe vathët e saj. Asnjëherë nuk e kemi menduar se ajo do t’i vinte flakën vetes. Ishe vrasje, e thashë që në fillim dhe e them tani. Unë kam bërë një betim për të gjetur vrasësin”, tha xhaxhai i vajzës 12-vjeçare.
“Papritmas pamë vajzën e vogël të djegur në shkallë. Ajo u dërgua e gjallë në spital, por pas disa ditësh u largua.… Një fëmijë që u dogj… Ai ishte një krijesë shumë e ëmbël“, theksoi fqinji i familjes.
“Unë nuk mund të duroj më të dal nga shtëpia, sepse mbaj mend se çfarë ndodhi me fëmijën tonë. Kemi kaq shumë vite dhe po presim të mësojmë të vërtetën. Le të zbulojmë se kush e bëri këtë me vajzën tonë të vogël“, thanë prindërit e trishtuar.

Babai i vogëlushes fatkeqe përshkroi momentin tragjik kur e gjeti të djegur në shkallët e shtëpisë së tyre.
“Dera e banesës ishte e hapur, por nuk kishte shenja zjarri në shtëpi. Ata i vunë zjarrin fëmijës tim. Ajo po përpiqej të shpëtonte nga shkallët dhe nuk ia doli. Ishte aksion i shënjestruar. Unë pashë pranë tij atë tani është në burg për një krim tjetër. Ata po flisnin me fqinjën tjetër dhe nuk më lanë të dëgjoja fjalët e saj të fundit”, tha ai.
“Ne nuk kishim shishe terpentinë në shtëpi. Fqinji ynë e kishte patjetër në banesën e tij sepse ishte bojaxhi. Unë pashë duart e tij që ishin djegur. Pastaj erdhi EKAB dhe mori vajzën tonë. Isha në gjendje shoku”, shtoi babai.
Banorët në rrugën “Kallikratida” në Pire janë të mërzitur. Me botimin e fotos së fqinjit të tyre pedofil, zgjohen kujtimet e asaj vrasjeje të egër.

Xhaxhai i viktimës përshkruan ato që i thanë fqinjët e familjes dhe dëshmitarët e ngjarjes tragjike. Njëri nga të dy është autori, detajet e të cilit u bënë publike kohët e fundit për përdhunimin e një fëmije tjetër.
Gjatë intervistës, nëna e 12 vjeçares fatkeqe thotë:

“Një muaj më herët, vajza ime më tha se ky fqinj më shikonte në mënyrë të çuditshme. Ai po e shikonte dhe ajo nuk e donte atë sepse ai po e trembte“.

pederastis 3pli

         Foto: Autori i krimit/ Adrian Zeko

Edhe pse Zeneida nuk kthehet më në këtë jetë, një lajm i mirë për familjen e saj duket në horizont, pasi në fund të Dhjetorit 2020, Policia greke publikoi, pas një urdhri përkatës të Prokurorisë së Pireut, të dhënat e identitetit dhe foton e burrit.

Ai është Adrian Zeko, 59 vjeç, nga Shqipëria, i cili akuzohet për përdhunim të vazhdueshëm pa pëlqimin e viktimës dhe për veprime seksuale me një të mitur nën moshën12- vjeç.
Ata u përpoqën të përdhunonin 12-vjeçaren dhe kur ajo doli nga shtëpia për të shpëtuar, i hodhën lëndë djegëse dhe e dogjën të gjallë.
Rreth nëntë vjet më vonë, tmerri zbulohet përmes fotografisë së një burri që doli në publik për një krim tjetër që kreu ndaj një të mituri.
Për këtë arsye, Prokuroria e Pireut urdhëroi që çështja të nxirret nga dosja e autorëve të panjohur dhe të hetohet në thellësi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0