“10 milionë njerëz pa energji elektrike”/ Temperatura të ulëta dhe borë, vështirësohet situata në Ukrainë

“10 milionë njerëz pa energji elektrike”/ Temperatura të ulëta dhe borë, vështirësohet situata në Ukrainë

E pazakontë në Gjermani, fëmijët protestojnë për prindërit: Luani me ne, jo me telefonat “
Shefi i OKB i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar: Të ulet gjuha e urrejtjes.
Ekspertja e OKB-së bën thirrje për veprim urgjent mbi ruajtjen e progresit për mbrojtjen e të drejtave të pakicave.

Ukrainasit po përballen me ulje temperaturash dhe borë, ndërsa mungesa e energjisë elektrike po e vështirëson akoma më shumë situatën.
Tashmë 10 milionë banorë në Ukrainë kanë mbetur pa energji elektrike, e cila pasohet me mungesë ngrohjeje.
Inxhinierët po përpiqen të rregullojnë sa më parë defektet, por dëmet e shkaktuara nga sulmet ruse janë të konsiderueshme.
Për shkak të një rënie dramatike të temperaturave, konsumi i energjisë elektrike po rritet çdo ditë në ato rajone të Ukrainës ku furnizimi tashmë është rikthyer pas sulmeve masive me raketa më 15 nëntor, në infrastrukturën energjetike. Kjo e komplikon situatën tashmë të vështirë në sistemin energjetik”, tha Ukrenergo, një operator i sistemit të transmetimit të energjisë elektrike në Ukrainë dhe i vetmi në transmetimin e tensionit të lartë të vendit.
Ukrenergo deklaroi se po kufizonte përdorimin e energjisë elektrike në disa zona si një masë e nevojshme për të ruajtur stabilitetin e sistemit energjetik, ndërsa ekipet po punojnë për rregullimin e problematikave.
Sipas presidentit Volodymyr Zelensky, breshëria e fundit e bombardimeve nga Moska synoi infrastrukturën energjitike në shumë qytete të Ukrainës, duke lënë 10 milionë njerëz pa energji elektrike.
Top Channel

COMMENTS

WORDPRESS: 0