Juventus në finalen e Cardiff-it, “Zonja e Vjetër” thyen lehtë Monaco-n.

Mbrëmja e djeshme solli sërish për sportdashësit emocionet e kompeticionit futbollistik më të ndjekur në mbarë botën. Në "Juventus Stadium" luhej ndes

​Llogaritë bankare të politikanëve ndryshojnë çdo vit, por lagja ime rri njësoj
Studimi, një në 4 fëmijë ka provuar alkoolin dhe cigaren…
​Përse banorët autoktone të Myzeqesë quhen “lalë”?

Mbrëmja e djeshme solli sërish për sportdashësit emocionet e kompeticionit futbollistik më të ndjekur në mbarë botën. Në “Juventus Stadium” luhej ndeshja e fundit e gjysmëfinales së parë të “Uefa Champions League” midis Juventus dhe Monaco. Italianët e drejtuar nga tekniku M.Allegri vinin më të qetë në këtë përballje pas fitores në Francë me një dygolësh të G.Higuain. Ndërsa nga ana tjetër skuadra e principatës tentoi të luaj kartën e saj të fundit me shpresë përmbysjen e asaj disfate të pësuar në shtëpi. Formacionet ishin po ato që priteshin, por me shumë pak ndryshime nga hera e fundit. Tekniku portuges L.Jardim solli po të njejtin modul loje, 4-4-2, me disa ndryshime të vogla mes futbollistëve. Ndërkohë që Allegri preferoi që po me të njejtët lojtarë si nga sfida e kaluar të luaj sërish të mbrëmshen me ndryshimin e vetëm modulin. Nga një 4-2-3-1, trajneri i Juventus përzgjodhi skemën 3-4-2-1 për t’i bërë ballë presionit të francezëve. Në letër gjithçka dukej e lehtë për Juventusin ndonëse edhe në fushë rezultoi po e njejta gjë. Loja nisi me ritme normale nga të dyja skuadrat të cilat mundoheshin të shfrytëzonin hapësirat e ngushta për të finalizuar më pas. Goditjet e njëpasnjëshme dhe mjaft të rrezikshme erdhën minutë pas minute nga të dyja ekipet për të zhblokuar shifrat, por ende pa rezultat . Edhe pse të mirëvendosur, “muri francez” arriti të rezistoi për vetëm 33 minuta nga nisja e takimit. Pas një harkimi në zonë, M.Mandzukiç shmang mbrojtjen dhe përballë portierit arrinë ta çoi topin në rrjetë duke ngritur peshë gjithë stadiumin. Kundërpërgjigjia e francezëve disa minuta më vonë nuk rezultoi konkrete dhe si pasojë në të 44′-tën minutë pësojnë edhe golin e dytë. Për këtë herë ndëshkimi do të vinte nga D.Alves me një super goditje nga jashtë zone duke çuar shifrat në 2-0. Mbi francezët bie trishtimi dhe automatikisht për ta mbyllej në këtë pjesë të parë aventura e tyre në “Champions League”. Ndërsa kampi juventin ishte paraprakisht në festë. Pjesa e dytë më tepër ishte e detyruar të luhej pasi nuk do të sillte ndonjë surprizë për Monaco-n. Tashmë skuadra e principatës zbret sërish në fushë me synimin e vetëm shënimin e të paktën një goli për tifozerinë e tyre që ishte e pranishme në “Juventus Stadium”. Për ta i vetmi gol ishte rezervuar nga sulmuesi i talentuar K.Mbappe në të 69′-tën minutë, i cili theu njëkohësisht edhe rekordin e nisur nga G.Buffon për mbajtjen e portës së paprekur në disa ndeshje rreshtë. Kësaj sfide gjithashtu nuk mund t’i mungonin edhe nervat e lojës ku ndërhyrjet e ashpërta dhe mosrespektimi i një fair-play sollën mjaft tension mes futbollistëve. Edhe pse mes tensionesh në minutat e fundit, vërshëllima e arbitrit, përveç mbylljes së takimit, sinjalizoi edhe nisjen e festës së çmendur të juventinëve.Me një rezultat 2-1 të arritur mbrëm në Torino dhe me atë përfundimtarin 4-1, Juventus është zyrtatisht skuadra e parë finaliste e “Uefa Champions League”. Finalja e madhe e Cardiff-it për t’u kompletuar do të pres edhe një nga skuadrat e përballjes së sotme mes Atl.Madrit – Real Madrit. Megjithëse skuadra e Zinedin Zidane duket mjaft favorite, më me interes këtë ndeshje do e ndjek i gjithë kampi juventin të cilët presin të mësojnë kundërshtarin e tyre të fundit për këtë vit. Për t’u përmendur vlen fakti se Juventus ka qenë në finalen e këtij kompeticioni 11 herë gjatë historisë së tyre. Nga këto finale vetën dy herë ata kanë pasur fatin që kupën e shumëkërkuar ta marrin me vete në Itali. Ndërsa finalja e 12-të pritet të luhet më 3 qeshor në “Millenium Stadium”. Deri atëherë j’u mbetet të prisni të shijoni emocionet që vetëm “Uefa Champios League” di t’i dhurojë.