Gripi i Aussie / Britani spitalet mbyllin dyert e tyre për vizitorët dhe kishat ndalojnë shtrëngimet e duarve  për të frenuar epideminë

Gripi i Aussie / Britani spitalet mbyllin dyert e tyre për vizitorët dhe kishat ndalojnë shtrëngimet e duarve për të frenuar epideminë

Vetëm një pjesë e vogël e vendeve mbeten të pa infektuara nga virusi vdekjeprurës 'Aussie' pasi ky virus po përhapet me shpejtësi në të gjithë Mbretër

Për të gjithë ata që nuk e kuptojnë ose nuk duan ta kuptojnë varfërinë, vecanërisht romët dhe egjyptianët e varfër!
Rikthehen tarifat për “Rrugën e Kombit”/ Zbardhen çmimet
Romët e Selitës​/ E gëzofshim të gjithë bashkë Unazën e Madhe të Tiranës, por me ne çdo bëhet ?!!!

Vetëm një pjesë e vogël e vendeve mbeten të pa infektuara nga virusi vdekjeprurës ‘Aussie’ pasi ky virus po përhapet me shpejtësi në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Spitalet janë të  zhytura në kaos dhe kanë ndaluar vizitat.

Perthsire, Inverness, Preston, Glasgoë dhe Midlothian  ishin të paprekur më parë , por tani ka të raportuar  raste të prekura  nga virusi  H3N2.

Tani, vetëm Dorset, Ilford, Market Drayton, Telford dhe Qyteti i Londrës nuk kanë raportuar raste të prekura nga virusi, sipas faqes së internetit Flusurvey.org.uk.

Në kishat e Irlandës së Veriut u ndalua ‘Shtrëngimi i duarve të paqes’ për shkak të rrezikut të infektimit.

Ka qenë zyra e peshkopit Noel Treanor, e cila deklaroi se: “Shenja e zakonshme e shtrëngimit të duarve të paqes në kasha do të  pezullohet derisa rreziku i infektimit të zvogëlohet ndjeshëm.

Në deklaratë u shpreh se: në varësi të situatës mund të merren dhe masa të tjera.

Gjithashtu  kufizime strikte të vizitave janë shtrirë në të gjithë Spitalin Universitar Cork, Spitalin Universitar Mercy dhe Spitalin e Përgjithshëm Bantry.

Në një përpjekje për ta ndalur përhapjen, Spitali Universitar i KSK njoftoi se po ndalon të gjithë vizitorët me efekt të menjëhershëm.

Një zëdhënës i spitalit tha: “Në lidhje me pacientët në Njësinë e Trajtimit Intensiv dhe Pediatrik  do të lejohet vetëm  një person për pacient”.

Plymouth është qyteti më i prekur, me 25 raste të reja në tre javët e fundit, sipas shifrave të Shëndetit Publik të Anglisë.

Së paku 1.649 njerëz janë prekur nga ky virus vdekjeprurës  në Angli dhe Uells brenda një jave gjatë periudhës së Krishtlindjes.

Rreth 17 vetë në Angli dhe Uells po trajtohen në kujdesi intensiv javën e kaluar, sipas një raporti qeveritar.

Frika e të prekurve ka qenë në rritje pasi virusi vdekjeprurës mori viktimat e para në Irlandë.

Ekspertët kanë frikë se tendosja virulente e gripit mund të rezultojë vdekjeprurëse ndaj njerëzimit, si gripi i Hong Kongut në 1968, i cili vrau një milion njerëz.

COMMENTS

WORDPRESS: 0