Elbasan/ Arrestime në Fakultetin e Universitetit :”Aleksandër Xhuvani”.

Elbasan/ Arrestime në Fakultetin e Universitetit :”Aleksandër Xhuvani”.

Dekani i Fakultetit të Shkencave Humane, shefja e departamentit të gazetarisë dhe 1 pedagoge në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” të Elbasanit janë a

Gramsh/ Alarmi që pritet të vijë nga Holta…
Elbasan: Banorët të frikësuar, stina e nxehtë shton rrezikun ndaj zjarreve
​Llogaritë bankare të politikanëve ndryshojnë çdo vit, por lagja ime rri njësoj

Dekani i Fakultetit të Shkencave Humane, shefja e departamentit të gazetarisë dhe 1 pedagoge në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” të Elbasanit janë arrestuar nga policia. Në pranga kanë rënë edhe 3 sekserë e 1 student, të gjithë të akuzuar për korrupsion.

“Goditet një grup në fushën e korrupsionit dhe shpërdorimit të detyrës, dekan –pedagog-student e sekser në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” Elbasan. Finalizimi i operacionit mëngjezin e sotëm duke vënë në pranga 7 persona,” shkruhet në njoftimin e policisë.

Nga Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan u finalizua me sukses operacioni “Dekani”.

Në kuadër të këtij operacioni pas një hetimi disa mujor me metoda speciale u bë e mundur arrestimi i shtetasve:

1- A.R. 55 vjeç, banues në Elbasan, me detyrë Dekan i Fakultetit të Shkencave Humane në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” , Elbasan.

2- E.L.  54 vjeçe, banues në Elbasan, me detyrë Shefe e Departamentit të Gazetarisë në Fakultetin e Shkencave Humane në Universitetin “Aleksandër Xhuvani”,Elbasan.

3- E.C.  29 vjeçe, banues në Gostime Cërrik, pedagoge e jashtme në Fakultetin Ekonomik në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” , Elbasan.

4- P.K.  53 vjeç, banues në Elbasan, në rolin e sekserit.

5- A. K. 31 vjeç, banues në Tiranë, në rolin e sekserit.

6- A. N. 51 vjeç, banues në Cërrik, në rolin e sekserit.

7- M. C. 21 vjeç, banues në Gostime Cërrik, student.

Arrestimi i tyre u krye në zbatim të vendimit nr.315, datë 08.05.2018, të Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, e cila ka caktuar ndaj tyre masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale të parashikuara nga neni 245/1/2 dhe 259, i Kodit Penal, “Ushtrimi i Ndikimit të Paligjshëm ndaj Personave që Ushtrojnë Funksione Publike” dhe “Korrupsioni Pasiv i Personave që Ushtrojnë Funksione Publike”.

Personat e arrestuar në bashkëpunim me njeri-tjetrin në kohë të ndryshme duke shpërdoruar funksionin publik kanë kërkuar dhe ushtruar ndikim të paligjshëm në rolin e sekserit dhe pedagogut në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” Elbasan për marrjen e notave kaluese nga studentet gjatë sezoneve të provimeve.

Vazhdojnë hetimet për evidentimin e veprimtarisë kriminale edhe ndaj persona të tjerë.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan

COMMENTS

WORDPRESS: 0