Category: OPINION/ANALIZË

1 2 3 38 10 / 374 POSTS
Nga 1 janari/ Sa rritet mosha e pensionit dhe vitet e punës që duhen.

Nga 1 janari/ Sa rritet mosha e pensionit dhe vitet e punës që duhen.

Nga data 1 janar 2019 rritet mosha e pensionit si dhe vitet e punës që duhet për të përfituar të plotë pensionin e pleqërisë. Si burrat edhe gratë pre ...
Gramsh/ Alarmi që pritet të vijë nga Holta…

Gramsh/ Alarmi që pritet të vijë nga Holta…

Ndërtimi i një dige në kanionin e Holtës në bashkinë Gramsh, prek një ndër bukuritë epike të natyrës shqiptare. Kjo ka revoltuar komunitetin e kësaj z ...
‘’Unë 5 mijë lekë kam gjithë ditën, këtyre aq iu shkon një pije”, studentja ‘skanon’ gjendjen:

‘’Unë 5 mijë lekë kam gjithë ditën, këtyre aq iu shkon një pije”, studentja ‘skanon’ gjendjen:

Xh.L. një nga studentet që ishte pjesë e protestës përpara Ministrisë së Arsimit ka skanuar  gjendjen ekonomike me të cilën përballen sot studentët. ...
Dibër/ Furtunë në spital, kupola drejtuese pa shkollën përkatëse

Dibër/ Furtunë në spital, kupola drejtuese pa shkollën përkatëse

Një kontroll i befasishëm, ka nxejrrë zbuluar tërë kuadrin e spitalit rajonal të Peshkopisë. Ndaj kupolës drejtuese ka nisur procedimi penal nga struk ...
Të mbledhur anembanë vendit, të rinjtë vazhdojnë të shtojnë kërkesat, për një arsim cilësor, pa pagesë, me kushte të përshtatshme për ta.

Të mbledhur anembanë vendit, të rinjtë vazhdojnë të shtojnë kërkesat, për një arsim cilësor, pa pagesë, me kushte të përshtatshme për ta.

Protestat e studentëve po japin dhe frytet e para. Ministrja Nikolla ka pranuar katër kushtet e vendosura prej studentëve.  Tashmë studentët, të pakën ...
Prrenjas/Emigracioni i të rinjve jashtë vendit …

Prrenjas/Emigracioni i të rinjve jashtë vendit …

Emigracioni i të rinjve jashtë vendit ka prekur të gjithë gjimnazet dhe shkollat profesionale në të gjithë qarkun e Elbasanit. Drejtoritë e shkolla ...
E përbuzin, 22-vjeçari me aftësi të kufizuara jep mesazhin prekës

E përbuzin, 22-vjeçari me aftësi të kufizuara jep mesazhin prekës

Elsid Zekaj është 22 vjeçari shkodran I cili ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve me historinë e tij prekëse,duke ja dalë ti bējë ballë të gjitha vësht ...
Ndryshojnë sërish rregullat e Maturës

Ndryshojnë sërish rregullat e Maturës

Për të pasur kohën e mjaftueshme që të përgatiten për provimet deri në muajin qershor, nxënësit që duan të vazhdojnë studimet e larta kanë marrë progr ...
Avokati i Popullit përkujton 3 dhjetorin, ditën ndërkombëtare për personat me aftësi të kufizuar.

Avokati i Popullit përkujton 3 dhjetorin, ditën ndërkombëtare për personat me aftësi të kufizuar.

Avokati i Popullit, në përmbushje të detyrave kushtetuese, si mbrojtës i të drejtave dhe lirive të njeriut dhe nxitës i standardeve më të larta të kët ...
1 2 3 38 10 / 374 POSTS