Category: SOCIALE

1 2 3 4 53 20 / 522 POSTS
“Libra falas”/ Nis aksioni i fshirjes, prindërit të irrituar

“Libra falas”/ Nis aksioni i fshirjes, prindërit të irrituar

Tani është fundi i vitit shkollor dhe prindërit bashkë me fëmijët e tyre kanë filluar punën për fshirjen e librave, pasi ato duhet të dorëzohen dhe do ...
Rregullat dhe procedurat e reja për dhënien e ndihmës sociale, ja kush përfiton

Rregullat dhe procedurat e reja për dhënien e ndihmës sociale, ja kush përfiton

Të mërkurën e kaluar në mbledhjen e radhës Këshilli i Ministrave ka miratuar një projektligj që ndryshon rregullat dhe procedurat për dhënien e ndihmë ...
Vaji i palmës, produkti ushqimor që po na “vret” çdo ditë nga pak.

Vaji i palmës, produkti ushqimor që po na “vret” çdo ditë nga pak.

Konsumatori shqiptar gjithnjë e më shumë po mashtrohet nga prodhuesit vendas dhe jo vetëm. Një përdorim të gjerë në industrinë ushqimore të vendit ton ...
Qentë pa maskë, ky “revolver” pa leje që po merr jetë njerëzish

Qentë pa maskë, ky “revolver” pa leje që po merr jetë njerëzish

Ndonjëherë ngjan sikur të drejtat e qenve respektohen më shumë se sa ato të njerëzve, ku një lehje e dhunuar duket se mbrohet më tepër se sa një indiv ...
Divorcet dhe martesat në Tiranë, periferitë “ruajnë” kurorën

Divorcet dhe martesat në Tiranë, periferitë “ruajnë” kurorën

Gjatë vitit të kaluar, vetëm në kryeqytet janë divorcuar 1691 çifte, një shifër kjo që ka pasur rënës në tre vitet e fundit. Por cilat janë njësitë q ...
Korçë:  AKU asgjëson 20 ton ushqime të skaduara

Korçë: AKU asgjëson 20 ton ushqime të skaduara

AKU në Korçë ka sekuestruar dhe asgjësuar 20 ton produkte të cilat nuk përmbushin kushtet e sigurisë ushqimore sa i takon konsumatorit. Janë rreth 11 ...
Banoret e komunitetit rome në Fshatin Mbrostar, Fier, protestojnë për ujë të pijshëm/30 vite duke pritur Bashkinë Fier të sjellë ujin e pijshem.

Banoret e komunitetit rome në Fshatin Mbrostar, Fier, protestojnë për ujë të pijshëm/30 vite duke pritur Bashkinë Fier të sjellë ujin e pijshem.

Dhjetra banorë  të minoritetit Rom nga fshati Mbrostar Ura në Fier, protestuan ditën e sotme përpara Bashkisë Fier. Në një thirrje të përbashkët Ro ...
Prrenjas: Ish-objektet e vjetra, shqetësim për qytetarët

Prrenjas: Ish-objektet e vjetra, shqetësim për qytetarët

Ish ndërtimet e vjetra në Prrenjas po kthehen në një shqetësim serioz për banorët e lagjeve ku ndodhen. Nga vjedhia e tullave nga banorët këto ndërtes ...
Durrësi, në vend të parë për gratë e dhunuara në 2018-n; shërbimet e pakta

Durrësi, në vend të parë për gratë e dhunuara në 2018-n; shërbimet e pakta

Në vitin 2018 është raportuar më shumë dhunë në familjet e qarkut Durrës, ndërsa shërbimet që marrin personat e dhunuar janë të pakta. Numri i rasteve ...
Shkodër: Banorët braktisin fshatin Obot

Shkodër: Banorët braktisin fshatin Obot

Kushtet e vështira të jetesës në fshatin Obot,në njësinë administrative Ana e Malit ka bërë që një numër i konsiderueshëm i banorëve të braktisin vend ...
1 2 3 4 53 20 / 522 POSTS