Category: SOCIALE

1 2 3 48 10 / 471 POSTS
INSTAT: 47% e grave të punësuara punojnë në sektorin e bujqësisë, kundrejt 35.4% të burrave

INSTAT: 47% e grave të punësuara punojnë në sektorin e bujqësisë, kundrejt 35.4% të burrave

Bujqësia ka një peshë të konsiderueshme në ekonominë shqiptare, duke u përgjigjur për 19% të PBB-së së vendit, po ashtu edhe punësimi në këtë sekt ...
Gramsh, banorët: Infrastruktura, pengesa për shërbimet mjekësore

Gramsh, banorët: Infrastruktura, pengesa për shërbimet mjekësore

Infrastruktura në qytetin e Gramshit ka jo pak probleme  me të cilat lidhen me terrenin e vështirë dhe malor të tij . Shpeshherë infrastruktura ës ...
Korçë: Ish konvikti i shkollës së ndërtimit, zona më e ndotur

Korçë: Ish konvikti i shkollës së ndërtimit, zona më e ndotur

Ish konvikti i shkollës së ndërtimit në lagjen nr.4  vijon të jetë zona më problematike për  sa i takon ndotjes  në qytetin e Korçës.  Pavarësisht  se ...
Shkodër: Banorët e “Fermentimit” pa ujë të pijshëm

Shkodër: Banorët e “Fermentimit” pa ujë të pijshëm

  Rreth 100 familje në zonën e njohur si “Ish fabrika e letrës “ në lagjen “Fermentim” në periferi të Shkodrës   për afro tre dekadash nuk kan ...
Shqipëria po plaket, gjatë vitit 2018, 14 mijë pensionistë më shumë

Shqipëria po plaket, gjatë vitit 2018, 14 mijë pensionistë më shumë

  Numri i pensionistëve arriti në 635,700 persona vitin e kaluar sipas të dhënave zyrtare të Institutit të Sigurimeve Shoqërorë. Në skemë ja ...
Shkodër: Inertet përgjatë Kirit akoma pa zgjidhje

Shkodër: Inertet përgjatë Kirit akoma pa zgjidhje

    Vetëm në pak vite lumi Kir në qytetin e Shkodrës rrezikon të humbasë shumë nga vlerat e tij për qytetin. Prej vitesh, ky lum s ...
Vajza e vogël rome i drejtohet Erion Veliaj

Vajza e vogël rome i drejtohet Erion Veliaj

Përshendetje zoti lali Eri me mban mend në janar 31.01.2018 jam Arselinda Muharemi nga komuniteti romë kemi mbjell bashkë dy pemë mimoza nga klasa e 4 ...
60 familje në Vloçisht bashkëjetojnë me ujërat e zeza

60 familje në Vloçisht bashkëjetojnë me ujërat e zeza

Rreth 60 familje në lagjen e re të fshatit Vloçisht të Maliqit janë të detyruar të bashkëjetojnë me ujrat e zeza , të cilat kalojnë në një kanal t ...
Berat: I vë flakën vetes,  shkak kushtet e vështira ekonomike

Berat: I vë flakën vetes, shkak kushtet e vështira ekonomike

Një 63-vjeçar nga lagjja “Çelepias” në qytetin e Beratit, ka tentuar t’i japë fund jetës duke i vënë flakën vetes pasi është lyer me benzinë. Ngja ...
Nxenësja e komunitetit egjiptian përzgjidhet në arenën ndërkombëtare  “Olimpiadën e Gjenive” 2019 : Gjendja financiare dhe shuma e lartë  vë në pikëpyetje prezencën e saj në këtë event

Nxenësja e komunitetit egjiptian përzgjidhet në arenën ndërkombëtare “Olimpiadën e Gjenive” 2019 : Gjendja financiare dhe shuma e lartë vë në pikëpyetje prezencën e saj në këtë event

Është kthyer tashmë prej 9 vitesh  në traditë zhvillimi i Olimpiadës :”Genius”. E quajtur ndryshe Olimpiada e Gjenive e zhvilluar në New-York , pr ...
1 2 3 48 10 / 471 POSTS