Category: SHKENCË & KULTURË

1 11 12 13 14 130 / 133 POSTS
Dita Botërore e Librit: Nëse do të bëhesh dikush-i në jetë, lexo”

Dita Botërore e Librit: Nëse do të bëhesh dikush-i në jetë, lexo”

Me rastin e 23 Prillit “Ditës Botërore të Librit” biblioteka publike “Qemal Baholli” Elbasan  organizoi një aktivitet artistiko-kulturor. Qëllim ...
​Përse banorët autoktone të Myzeqesë quhen “lalë”?

​Përse banorët autoktone të Myzeqesë quhen “lalë”?

  Lalet e Myzeqese perbejne ate pjese te popullsise te kesaj treve, qe nuk iu nenshtruan dallgeve te islamizimit. Fjala “lale” ka edhe nje kuptim ...
Ja kush nuk kualifikohen për legalizim.

Ja kush nuk kualifikohen për legalizim.

Nis procesi i dhënieve të lejeve të ndërtimit, ja kategoritë që përfitojnë. Vendimi për miratimin e Planeve të Përgjithshme Vendore, publikuar më 28 M ...
Egjipt/ Zbulohet statuja 3 mijë vjeçare e Ramses 2

Egjipt/ Zbulohet statuja 3 mijë vjeçare e Ramses 2

​Një grup arkeologësh nga Egjipti dhe Gjermania kanë zbuluar një statujë gjigante me lartësi 8 metra të varrosur në një zonë kënetore në një lagje të ...
Studimi/ Si ndikon ushqyerja me gji në zhvillimin afatgjatë njohës tek fëmijët?

Studimi/ Si ndikon ushqyerja me gji në zhvillimin afatgjatë njohës tek fëmijët?

Ndërkohë që  përfitimet mjekësore të ushqyerjes me  gji për të ndihmuar të sapolindurit që të luftojnë  infeksionet dhe foshnjat e lindur para koh ...
Jeta në Tokë mund të jetë mbi 4 miliardë vjeçare!!!

Jeta në Tokë mund të jetë mbi 4 miliardë vjeçare!!!

Disa mikrofosile të gjetura kohët e fundit në Kanada, mendohet se janë fosilet më të lashta të gjetura deri më sot në Tokë dhe ato mund shërbejnë si ...
Për një zemër të fortë!

Për një zemër të fortë!

  Kjo vlen edhe për zhbllokimin e arterieve dhe shëndetin e mirë të zemrës. Ja disa ushqime që ndihmojnë në zhbllokimin e arterieve. Tërshëra ...
Partizani reagon ndaj vendimit

Partizani reagon ndaj vendimit

Klubi i Partizanit ka reaguar pas vendimit që Komisioni i Displinës Sportive në FSHF mori duke e dënuar me 4 ndeshje pa tifozë. Të kuqtë e cilësojn ...
1 11 12 13 14 130 / 133 POSTS