Category: KULTURË

1 2 3 20 / 21 POSTS
“ Nuk më mori Zoti, më la për të vuajtur!”, shprehet me lot në sy …

“ Nuk më mori Zoti, më la për të vuajtur!”, shprehet me lot në sy …

Në zonën e Tufinës jeton e vetme nëna 94-vjeçarja Hasime Veizi, të cilës si të mos mjaftonin problemet e moshës dhe vetmia, prej 2 muajsh i është ndër ...
A do të ishe ti i qetë nëse qeveria jote do të kishte të gjithë të dhënat e tua?

A do të ishe ti i qetë nëse qeveria jote do të kishte të gjithë të dhënat e tua?

Danimarka ka një bazë tëdhënash  për të gjitha të dhënat private për qytetarët e saj dhe ata janë dakord me këtë gjë. Qeveria mbledh gjinitë e njer ...
Jetimët që ndryshuan botën…

Jetimët që ndryshuan botën…

Kanë prekur fundin kur kanë qenë fëmijë, duke mbetur jetimë, por janë rritur dhe kanë ngjitur majat. Ka shumë artistë, politikanë, aktivistë të të ...
Rama nuk  e la të fliste në inagurimin e teatrit, reagon Robert Ndrenika.

Rama nuk e la të fliste në inagurimin e teatrit, reagon Robert Ndrenika.

I vetmi aktor që qëndroi për 51 minuta përballë Edi Ramës, edhe pse e kishte kundërshtuar projektin e prishjes së Teatrit Kombëtar ekzistues ishte art ...
Racizmi shpjeguar vajzës sime!

Racizmi shpjeguar vajzës sime!

Të gjithë në vetvete akumulojmë ndjenjat e paragjykimit, bazuar në një situatë të caktuar apo në bazë të një eksperience të hidhur, sikurse akumulojmë ...
“Dritëhije të një Jete” Libri me poezi nga aktori Ilmi Belshaku

“Dritëhije të një Jete” Libri me poezi nga aktori Ilmi Belshaku

Mes miq dhe shok aktori i mirënjohur i estradës së Elbasanit Ilmi Belshaku,  ka promovuar librin e tij të parē të titulluar "Dritëhije të një Jet ...
Plani 5 ditor për të përforcuar lidhjet me fëmijët tuaj

Plani 5 ditor për të përforcuar lidhjet me fëmijët tuaj

Duke qenë një person që i pëlqen shumë planet dhe eksperimentet, më erdhi një ide shumë e thjeshtë. Të krijoj një plan për të përforcuar lidhjet dhe p ...
Dita Botërore e Librit: Nëse do të bëhesh dikush-i në jetë, lexo”

Dita Botërore e Librit: Nëse do të bëhesh dikush-i në jetë, lexo”

Me rastin e 23 Prillit “Ditës Botërore të Librit” biblioteka publike “Qemal Baholli” Elbasan  organizoi një aktivitet artistiko-kulturor. Qëllim ...
​Përse banorët autoktone të Myzeqesë quhen “lalë”?

​Përse banorët autoktone të Myzeqesë quhen “lalë”?

  Lalet e Myzeqese perbejne ate pjese te popullsise te kesaj treve, qe nuk iu nenshtruan dallgeve te islamizimit. Fjala “lale” ka edhe nje kuptim ...
Ja kush nuk kualifikohen për legalizim.

Ja kush nuk kualifikohen për legalizim.

Nis procesi i dhënieve të lejeve të ndërtimit, ja kategoritë që përfitojnë. Vendimi për miratimin e Planeve të Përgjithshme Vendore, publikuar më 28 M ...
1 2 3 20 / 21 POSTS