Category: SHQIPËRIA

1 57 58 59 60 61 72 590 / 718 POSTS
Kur sëmundja dhe varfëria bëhen një!

Kur sëmundja dhe varfëria bëhen një!

Nga: Sindorela Sollaku Duke mos mjaftuar varfëria e cila ka mbërthyer që në lindje familjen Sadiku, tanimë ajo përballet dhunshëm me një realitet t ...
Mësimdhënia: Ja qyteti që ka cilësinë më të mirë të mësuesve

Mësimdhënia: Ja qyteti që ka cilësinë më të mirë të mësuesve

Ministria e Arsimit përmes një raporti kombëtar ka identifikuar  fushat ku mësuesit kanë mangësi dhe që duhen trajnuar në vazhdim. “Femrat kanë marrë ...
​Banka Botërore: Gjysma e shqiptarëve jetojnë me 5 dollarë në ditë, 20 mijë persona në varfëri ekstreme

​Banka Botërore: Gjysma e shqiptarëve jetojnë me 5 dollarë në ditë, 20 mijë persona në varfëri ekstreme

Ndërkohë që në vend pretendohet një rritje ekonomikë, varfëria mbetet e ende në shifra të larta, ku të ardhurat për frymë për gjysmën e popullsisë jan ...
Familja Halili mes varfërisë dhe “qiellit të hapur”

Familja Halili mes varfërisë dhe “qiellit të hapur”

Do të ishte një shkëndije elektrike ajo që do të vuloste fatin fatkeq të familjes Halili. Prej 1 muaji familja Halili nga Kamza vuan pasojat e djegies ...
Ja sa do të paguajnë qytetarët për taksën e shtëpisë

Ja sa do të paguajnë qytetarët për taksën e shtëpisë

Taksa e shtëpisë mendohet të ketë  dy variante të taksës, ku formula e përllogaritjes do të jetë mbi çmimet fiskale të apartamenteve që janë në fuqi. ...
​Historia e Gëzimit dhe Linditës, çifti me aftësi ndryshe që jeton mes paragjykimeve

​Historia e Gëzimit dhe Linditës, çifti me aftësi ndryshe që jeton mes paragjykimeve

Gëzimi dhe Lindita janë një çift ndryshe nga të tjerët, prej 20 vitesh janë të martuar dhe kanë sjellë në jetë dy fëmijë, por bashkëshortëve u është d ...
“Metalurgjiku”, Elbasani shpall emergjencen mjedisore

“Metalurgjiku”, Elbasani shpall emergjencen mjedisore

Zona e ish-kombinatit metalurgjik në qytetin e Elbasanit, është e njohur tashmë prej dekadash si një ndër zonat më të ndotura në vendin tonë, por tash ...
Skandal: Drejtoresha e qendrës spitalore abuzon me detyrën.

Skandal: Drejtoresha e qendrës spitalore abuzon me detyrën.

Drejtoresha e qendrës shëndetësore të Velçanit, abuzon me detyrën duke plotësuar regjistrin me vizita fiktive të depistimit të kancerit të gjirit. ...
Shkozë, përveç shembjes së banesave edhe 5 milion lekë gjobë për qytetarët

Shkozë, përveç shembjes së banesave edhe 5 milion lekë gjobë për qytetarët

Tashmë që shembja e banesave në Shkozë ka dalë nga vëmendja e mediave, punimet janë duke vazhduar normalisht për ndërtimin e unazës së madhe të kryeqy ...
Historia e Marinës/ Vajza nga Berati që të mahnit me aftësitë e saj.

Historia e Marinës/ Vajza nga Berati që të mahnit me aftësitë e saj.

Nga: Adriana Sejrani Shpesh ndeshemi me të rinj që kanë mbaruar shkollën e lartë dhe janë të papunë. Të gjithë thonë që kemi kërkuar punë, por ende s ...
1 57 58 59 60 61 72 590 / 718 POSTS