Category: ARSIM

1 2 3 9 10 / 82 POSTS
Konviktet gati për të pritur studentët, drejtoresha e RSU2 Zhanina Dapi: Siguri për studentët duke respektuar masat anti Covid pa ndikuar tek xhepat e tyre

Konviktet gati për të pritur studentët, drejtoresha e RSU2 Zhanina Dapi: Siguri për studentët duke respektuar masat anti Covid pa ndikuar tek xhepat e tyre

Universitet pritet të hapin dyertë për të pritur studentë nga 2 nëntori, ndërkohë që dhe konviktet janë duke u përgatitur me qëllim përmbushjen me ri ...
Skandaloze/ Nxënëset me mbulesë islame po refuzohen të regjistrohen në shkolla publike

Skandaloze/ Nxënëset me mbulesë islame po refuzohen të regjistrohen në shkolla publike

Këtë javë është afati për regjistrimin e nxënësve në shkolla të mesme në Kosovë. Megjithatë, edhe këtë vit, vajzat e komunitetit musliman që bartin sh ...
“Shkolla të pasigurta për shëndetin e nxenësve”

“Shkolla të pasigurta për shëndetin e nxenësve”

Shkollat nuk garantojnë shëndetin e nxënësve “75.3% e individëve shprehen se kushtet e higjenës në shkolla nuk janë të përshtatshme për të ruajtur ...
Hapja  e shkollave në shtator. UNICEF raporton 41% e shkollave nuk plotësojnë shërbimin bazë të ujit të pijshëm.

Hapja  e shkollave në shtator. UNICEF raporton 41% e shkollave nuk plotësojnë shërbimin bazë të ujit të pijshëm.

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini dhe ajo e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu nëpërmjet një komunikimi të përbashkët të martën  Martën deklaruan hapjen ...
Fakulteti Edukimit Fizik në Elbasan/ Dokumentat që duhet të kenë aplikantët në testin fizik

Fakulteti Edukimit Fizik në Elbasan/ Dokumentat që duhet të kenë aplikantët në testin fizik

Së shpejti do të bëhen testimet fizike për gjimnazistët, të cilët duan të pranohen në programin e studimit barchelor, në edukim fizik dhe sporte për v ...
A jemi ne të gatshëm për rihapjen e sigurtë të shkollave?

A jemi ne të gatshëm për rihapjen e sigurtë të shkollave?

Mbyllja e shkollave në të gjithë globin për shkak të pandemisë COVID-19, paraqet një rrezik të lartë për edukimin, mbrojtjen dhe mirëqenien e fëmijëve ...
Rindërtimi në institucionet arsimore në Durrës me ritme të ngadalta

Rindërtimi në institucionet arsimore në Durrës me ritme të ngadalta

Proçesi i Rindërtimit në Bashkinë e Durrësit pas tërmetit të 26 Nëntorit, po ecën me ritme jo të shpejta, siç ishte premtuar nga qeveria Rama. Durrësi ...
“Mos u përulni para mjekëve o njerëz dele”/ Miku i mësuesit që humbi jetën nga Covid-19 ngre akuza të forta: Gazjoni vdiq se atyre ju desh…

“Mos u përulni para mjekëve o njerëz dele”/ Miku i mësuesit që humbi jetën nga Covid-19 ngre akuza të forta: Gazjoni vdiq se atyre ju desh…

Miku i profesorit të Medresesë Shkodër, i cili ndërroi jetë pak ditë më parë si pasojë e humbjes së betejës me Covid-19, ka bërë një postim prekës në ...
Punonjësit e sektorit privat dhe shtetëror në shqipëri punojnë në vende pune , jo të sigurta për shëndetin e tyre.

Punonjësit e sektorit privat dhe shtetëror në shqipëri punojnë në vende pune , jo të sigurta për shëndetin e tyre.

Në kushtet e pandemisë, kryefjala është siguria e shëndetit në punë, në mënyrë që të parandalohet rreziku nga  përhapja e Covid-19 Nga një vëzhgim ...
Belgjikë, Protestë masive kundër vendimit të gjykatës për shamitë në universitete.

Belgjikë, Protestë masive kundër vendimit të gjykatës për shamitë në universitete.

Disa mijëra njerëz protestuan këtë të dielë në kryeqytetin belg, Bruksel, kundër vendimit të fundit të Gjykatës Kushtetuese që lejon ndalimin e mbules ...
1 2 3 9 10 / 82 POSTS